Rekomendacje

Słuchamy, oglądamy, czytamy i opiniujemy…

Daniel Sepec

i Sonaty misteryjne Bibera

  • wydawca: Coviello Classics
  • rok wydania: 2010
  • nr katalogowy: COV 21008
  • płytę poleca: Maciej Chiżyński
  • publikacja: 22 października 2019 r. 

Daniel Sepec (skrzypce barokowe), Hille Perl (viola da gamba), Lee Santana (arcylutnia i teorba) oraz Michael Behringer (klawesyn i organy) w niezwykły sposób interpretują Sonaty misteryjne (Sonaty różańcowe) oraz Passagalię na skrzypce i basso continuo Heinricha Ignaza Franza Bibera.

W wykonaniu przywołanych wyżej artystów jest to muzyka w pełni kontemplacyjna i głęboko uduchowiona, ale też niezwykle energiczna.

Przypomnę, że w 1670 r. Biber znalazł zatrudnienie na dworze Księcia Arcybiskupa Salzburga, który był rozmiłowanym w Bogu, rozmodlonym katolikiem. Sonaty ukończył około sześć, może osiem lat później (dokładna data pozostaje zagadką), z myślą o odbywających się w październiku nabożeństwach różańcowych. Odzwierciedlają one 15 tajemnic różańca świętego. Passagalia natomiast ma nam przypominać o istnieniu Anioła Stróża.

W wykonaniu przywołanych wyżej artystów jest to muzyka w pełni kontemplacyjna i głęboko uduchowiona, ale też niezwykle energiczna.

W tym repertuarze Daniel Sepec jest chyba najzacniejszym kontynuatorem myśli interpretacyjnej, której kierunek wyznaczył przed laty Reinhard Goebel. Warto wracać do nagrań jednego i drugiego.

Daniel Sepec i Sonaty misteryjne Bibera – rekomendacje Audiokonesera
Foto © Coviello Classics

Zapraszamy do odsłuchania rekomendowanego albumu w całości!
Wystarczy kliknąć w dwa linki poniżej (CD 1 i CD 2).

Maciej Chiżyński