Recenzje

Słuchamy, oglądamy, czytamy i opiniujemy…

Andrzej Czajkowski na taśmach niemieckich rozgłośni radiowych

Andrzej Czajkowski

Andrzej Czajkowski na taśmach niemieckich rozgłośni radiowych

  • wydawca: Meloclassic
  • rok wydania: 2016
  • nr katalogowy: MC 1035
  • płytę omawia: Maciej Chiżyński
  • publikacja: 14 października 2020 r.

Andrzej Czajkowski był laureatem VIII nagrody na V Konkursie Chopinowskim w 1955 r. oraz, rok później, laureatem III nagrody na konkursie Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, po którym nie powrócił do Polski. Dziś jest legendą – ze względu na muzykalność i wyrazistą osobowość artystyczną.

Czajkowski zachwyca prostotą i śpiewnością, a zarazem elegancją.

W 2016 r. wytwórnia Meloclassic wydała garść nagrań zrealizowanych przez Czajkowskiego dla niemieckich rozgłośni radiowych, w latach 1962-1964. Wariacje f-moll Hob. XVII:6 Haydna brzmią pod jego palcami niczym żałobny rapsod – rzewne i pełne smutku. W Sonacie Es-dur Hob. XVI:49 muzyk otwiera przed nami szeroki wachlarz nastrojów, oscylując między dziecięcą, nieskalaną radością a burzliwą dramaturgią kulminacji. Z kolei w Sonacie F-dur K. 533/494 Mozarta, Czajkowski zachwyca prostotą i śpiewnością, a zarazem elegancją.

Etiudy symfoniczne op. 13 Schumanna w wykonaniu Czajkowskiego urzekają poetyckością, choć miejscami chciałoby się usłyszeć w nich więcej napięcia. Pianista niemalże wzorcowo używa pedału – nie rozmywa faktury, ukazuje nam harmoniczne piękno dzieła, jakkolwiek niektóre akordy brzmią zbyt sucho.

Płytę zamyka Sonata fortepianowa nr 3 op. 28 Prokofiewa, której intepretacja łączy rozmach z ascetycznością oraz powagę z sarkazmem.

Maciej Chiżyński