Relacje

Koncerty, spotkania, imprezy,
transmisje…

Zuzanna Budzyńska i Szymon Ogryzek w Paryżu

Biblioteka Polska – Paryż

Sobota, 18 maja 2019 r.

  • Zuzanna Budzyńska – skrzypce
  • Szymon Ogryzek – fortepian
  • koncert zrelacjonował Maciej Chiżyński
Publikacja: 20/05/2019 r.

W sobotnie popołudnie w Bibliotece Polskiej na Wyspie Świętego Ludwika w Paryżu Zuzanna Budzyńska i Szymon Ogryzek zaprezentowali program złożony z utworów Karola Lipińskiego, Henryka Wieniawskiego, Emila Młynarskiego oraz Césara Francka. Choć jest to duet młody, ma on już w dorobku debiutancką płytę (wydaną przez DUX pod numerem 1523), a jego gra odznacza się dojrzałością. Dzieła rodzimych kompozytorów w ich interpretacji zabarwiły się głębią poetycką, przede wszystkim w Legendzie Wieniawskiego, oraz wirtuozerią, której nie zabrakło w polonezach, a w szczególności w Polonezie D-dur op. 4 Młynarskiego.

Choć jest to duet młody, ma on już w dorobku debiutancką płytę … a jego gra odznacza się dojrzałością.

We frazowaniu skrzypaczki imponowała lekkość smyczka, sprężystość artykulacji, czystość brzmienia, śpiewność oraz brawura, która wszakże w polonezach nie przeszkodziła jej w odpowiednim zaakcentowaniu rytmu i podkreśleniu ich majestatycznego charakteru. Jeśli chodzi o pianistę, ujęło mnie wyrafinowanie ekspresji oraz umiejętność słuchania skrzypiec i nawiązania z nimi dialogu, ale także oszczędna pedalizacja i nieepatowanie wolumenem brzmienia.

Młody duet ma on już w dorobku debiutancką płytę

… lotność, energia, rozmach i odwaga, artyści bowiem pozwolili sobie na szybkie tempo, jak gdyby zawarte w partyturze trudności techniczne nie istniały.

Pierwszy bis: R. Twardowski – Oberek

Z kolei odczytanie Sonaty A-dur Francka harmonijnie łączyło w sobie prostotę z wyrazistą dramaturgią. O ile pierwsze jej ogniwo wykonane zostało z pewną dozą rozmarzenia i relatywnie powoli, o tyle drugą jej część cechowała lotność, energia, rozmach i odwaga, artyści bowiem pozwolili sobie na szybkie tempo, jak gdyby zawarte w partyturze trudności techniczne nie istniały. W następnym ogniwie, Ben moderato: Recitativo-Fantasia, udało im się ukazać bogactwo kolorów i odcieni, a w jego kulminacji – tragizm. Na bis zabrzmiały Oberek Romualda Twardowskiego oraz Kujawiak Wieniawskiego, oba wykonane z przytupem i werwą.

Kolejne wykonanie na bis: H. Wieniawski – Kujawiak

Maciej Chiżyński

Zuzanna Budzyńska i Szymon Ogryzek – Biblioteka Polska na Wyspie Świętego Ludwika w Paryżu 

PROGRAM

  • Karol Lipiński – Polonez A-dur op. 9 nr 1
  • Karol Lipiński – Polonez D-dur op. 9 nr 3
  • Henryk Wieniawski – Legenda op. 17
  • Emil Młynarski – Polonez D-dur op. 4
  • César Franck – Sonata A-dur

Plakat zapraszający na muzyczne wydarzenie

Zdjęcia © quartierlatin.media