Daniel Sepec i Sonaty misteryjne Bibera - rekomendacje Audiokonesera - Maciej Chiżyński /COVIELLO

Freedom Suite

Sonny Rollins – Riverside 1958

  • rok wydania: 1958
  • płytę omawia: Paweł Pańta
  • publikacja 22 października 2023 r.
  • Sonny Rollins, saksofon tenorowy
  • Oscar Pettiford, kontrabas
  • Max Roach, perkusja
  1. The Freedom Suite
  2. Someday I”II Find You
  3. Will You Still Be Mine?
  4. Till There Was You
  5. Shadow Waltz

Jest to jedna z pierwszych płyt wybitnego saksofonisty i kompozytora amerykańskiego Sonny Rollinsa nagrana bez udziału instrumentu realizującego harmonię, czyli fortepianu albo gitary.

Kluczowym utworem tego albumu jest trzy częściowa kompozycja lidera Freedom Suite.  
Słuchaczom niezaznajomionym z jazzem utwór ten może wydawać się trudny do zrozumienia, wręcz zaszyfrowany. Trio pozbawione instrumentu harmonicznego i rządzone przez improwizację może oszołomić nowicjuszy, zasiać w nich niepewność i postawić przed pytaniami: jak tego słuchać, skąd muzycy wiedzą co i jak grać?
Akompaniament realizowany przez kontrabas i perkusję pozbawiony jest schematów, muzycy tworzą kontrapunkty w odniesieniu do partii saksofonu, swobodnie improwizują i w oryginalny sposób kreują swoje partie. Ton saksofonu Rollins’a jest doskonały pod każdym względem: lekkość, śpiewność, nasycone alikwotami brzmienie. Ogromna swoboda i melodyjność w nakreślaniu improwizowanych fraz jest znakiem firmowym muzyka.

Pozostałe cztery tematy płyty to standardy jazzowe grane w podobnej stylistyce jak Freedom Suite.
W pierwszym momencie słuchania można odnieść wrażenie, że brzmienie tria jest ascetyczne, pozbawione znanego z innych płyt tła jakie wnosi fortepian. Proszę o cierpliwość, w takim trio można bez przeszkód obserwować muzycznie to co najważniejsze w jazzie – wzajemną interreakcję i wymianę myśli pomiędzy solistami.

Paweł Pańta